Siyaset 11 Eylül'ün 18'inci yılında “üçüncü kule” bilmecesi çözüldü gibi: Patlatılmış!

11 Eylül’ün 18’inci yılında “üçüncü kule” bilmecesi çözüldü gibi: Patlatılmış!

 Resmi açıklamalara kuşkuyla bakanların “komplo teorisyenliğiyle” suçlandığı 11 Eylül 2001 terör saldırısına yönelik yeni bir rapor, ortalığı karıştırdı. Büyük medya geçen hafta kamuoyuna açıklanan “Hulsey Raporu”nu hasır altı ederken, ünlü yazar Daniele Ganser'e göre, bu son araştırma, 11 Eylül tarihinin yeniden yazılma zamanının geldiğine dikkat çekiyor.

11 Eylül saldırılarının 18’inci yılında kamuoyuna açıklanan ama büyük medyanın ısrarla göz ardı ettiği bir rapor, bu kanlı olayın tarihinin yeniden yazılmasını gerektirecek yenilikler içeriyor. Rapora sosyal medyada gösterilen ilgi büyük medyayı zor durumda bırakırken, bu alandaki yenilikleri yakından izleyen bazı araştırmacılar, özellikle uçakların çarpmadığı üçüncü kulenin (WTC7) çöküşüne yönelik “kontrollü patlatılma” saptamasının mantıklı olduğuna dikkat çektiler.

Savaş, gizli servisler, NATO, Gladio gibi konulardaki yazı, kitap ve konferansları büyük ilgi toplayan, bu arada “Nato’nun Gizli Orduları” kitabı Türkçe olarak da yayımlanmış bulunan İsviçreli yazar ve araştırmacı Daniele Ganser, ikiz kulelerinin yanı sıra üçüncü bir kulenin patlayıcılar yardımıyla kendi içine çökmesinin sağlanmış olabileceğinin yeni bir raporla ortaya çıktığını bildirdi.

Savaş ve NATO karşıtlığı nedeniyle sık sık “komplo teorisyeni” olarak suçlanmasına rağmen açıklamalarıyla yeni kapılar açmayı başaran Ganser’e göre, Dr. Leroy Hulsey ve arkadaşlarınca hazırlanan yeni rapordan sonra 11 Eylül tarihinin yeniden yazılması gerekecek. Konuyla ilgili ABD’li uzmanların eylül başında açıkladıkları raporun önemine dikkat çeken Daniele Ganser, 18 yıl önceki saldırıların hiç de öyle anlatıldığı gibi gelişmediğinin yavaş yavaş ortaya çıktığını belirtti.

PATLAYICILAR DIŞINDA BİR AÇIKLAMA OLAMAZ!

Bağımsız ve etkili bir haber-yorum sitesi olan Rubikon’da ABD’li uzmanların son raporunu kısaca yorumlayan Ganser, yaklaşık 3 bin insanını hayatını kaybettiği saldırılarda genelde ileri sürüldüğü gibi iki kulenin değil, 186 metre yüksekliğinde bir başka kulenin daha kendi içine çöktüğünü belirterek, bu çöküşe patlayıcılarca yardım edildiğinin yeni raporlarda da en akılcı açıklama olarak meydana çıktığını hatırlattı.


İkiz kulelere uçakların çarptığını, ama üçüncü kuleye (WTC7) dışarıdan bir müdahale olmadığını kaydeden Ganser’e göre, buna rağmen bu kulenin “paraşütsüz bir paraşütçü” gibi hiçbir dirençle karşılaşmadan büyük bir hızla kendi içine çökmesi, geçmişte de birçok uzmanın tahmin ettiği gibi, ancak daha önce taşıyıcı kolonlara yerleştirilmiş patlayıcılar yardımıyla gerçekleşebilir.

Üçüncü kuleyi ayakta tutan 81 adet çelik kolonun bir anda ve hep birlikte “iflas etmesinin”, böylece binanın hiçbir dirençle karşılaşmadan yerçekimine teslim olmasının bir başka açıklaması olamayacağına işaret eden Ganser, 2001’de çalıştığı Zürih ETH’de Hugo Bachmann ve Jörg Schneider gibi artık emekli olmuş profesörlerinin o zaman kendisine bu doğrultuda yaptığı yorumları da aktardı ve ünlü uzmanların haklı çıktığını belirtti.

114 SAYFALIK HULSEY RAPORU

Alaska Fairbanks Üniversitesinden Amerikalı inşaat mühendisi Dr. Leroy Hulsey’in 114 sayfalık raporunda “WTC7’nin kendi içine çökmesine yangın neden olmadı. Binanın çökmesi ancak tüm taşıyıcı kolonların pratikte aynı anda iflas etmesiyle açıklanabilir” ifadelerinin dikkat çektiğini, ancak elbette patlatma sözcüğüne yer verilmediğini belirten Daniele Ganser’e göre, bu bulgu son derece açık ve ikna edici.

Ganser, “Bu araştırmanın sonucu bir sansasyondur. 11 Eylül 2001 terör saldırısının ve bunu izleyen ABD’nin Afganistan’a 7 Ekim 2001’de açıp bugüne kadar sürdürdüğü savaşın tüm tarihi de yeniden yazılmak zorundadır” görüşünü dile getirdi. Ünlü araştırmacı, böylece National Institute of Standards and Technology (NIST) tarafından 2008’de hazırlanan ve bu kulenin yangın nedeniyle çöktüğünü ileri süren raporunun da çürütülmüş olduğunu kaydetti. Daniele Ganser’e göre, Hulsey Raporu 11 Eylül’ün gerçekten aydınlatılmasını sağlayacak olağanüstü önemli bir katkı.

HALKWEB-FRANKFURT

FOTO: Anidaat/commons.wikimedia.org ; PH2 JIM WATSON, USN/commons.wikimedia.org

 

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd