Siyaset Dayanışma mitingine çağrı: S21 şantiyelerinde kölelik koşullarında çalışma

Dayanışma mitingine çağrı: S21 şantiyelerinde kölelik koşullarında çalışma

Katar'daki Dünya Kupası şantiyelerindeki çalışma koşulları şimdi Stuttgart 21 şantiyelerinde mi egemen? Türk işçilere saat ücreti 7 avro ödeniyor. Genel olarak geçerli asgari ücret olan 12,50 avro arasındaki fark “masraflar, lojistik” gibi mazeretlerle açıklanıyor.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DIDF) temsilcisi Sidar Çarman, Alman inşaat devi Hochtief taşeronu ERFA’da çalışan işçilerin günde 12 saate, haftada yedi güne kadar çalışmak zorunda kaldıklarını ve Almanya’da sağlık sigortaları olmadığını bildirdiklerini ifade etti. Çarman’a göre, zorunlu güvenlik önlemlerinin gözardı edilmesi ve hastalığın işçiler arasında hızlı şekilde yayılması nedeniyle bazı işçiler için durum dayanılmaz hale geldi. 

SWR televizyonunda 22 Nisan’da inşaat alanındaki koşullarla ilgili bir haber yayımlanmış ve burada şu ifadeler dikkat çekmişti: “Hastalığın bulaştığı 19 inşaat işçisi var, 43’ü özel koruma konutlarında kalıyor, 90’ı da karantinada. Belediye birçok taraftan bilgilendirilmiş ve uyarılmış olmasına rağmen riskin dramatik durumunu görmezden geldi ve Stuttgart21 inşaatının devam etmesinin ertelenmemesi için gerekli kurumlara bilgi aktarmadı.”

Aslında ağırlıklı olarak Yeşiller partisinin yönettiği şehir ve eyalet yönetimi Stuttgart21’deki şirketlerin de dahil olduğu büyük şantiyelerin kapatıldığı Avusturya’dan örnek alabilir ve tüm büyük şantiyeleri kapatabilirdi. Göçmen işçilerin,  kısmen sağlıksız kitle barınma yerlerine yerleştirilmiş olsalar da, kendilerine dil yetersizliğine rağmen alışveriş ve başka konularda yardımcı olan çevre halkıyla iyi ilişkiler içinde oldukların bildiriliyor.

DAYANIŞMA EYLEMİNE ÇAĞRI

İşçiler, ayrıca, şantiyedeki koşullar hakkında bilgi vermeye devam etmeleri veya yaptıkları açıklamaları geri almadıkları takdirde yüksek para cezalarıyla karşı karşıya kalacaklarını da hatırlatıyorlar. Bu durum, Stuttgart 21 projesinin 20 bin yeni iş alanı açtığı iddialarını yalanlıyor. Bu iddia referandum çalışmalarında, sendikaların desteğinin alınması için işverenler ve belediye tarafından ortaya atılmış ve kısmen de başarılı olmuştu. 

Eylem ittifakı diğer gruplarla birlikte 1 Mayıs’ta saat 10.00’da Ferdinand-Leitner-Steg ve Plenatorium önünde izinli bir dayanışma eylemi çağrısı yapıyor.

Eylem birliğinde S21’e Karşı Sendikacılar inisiyatifinin temsilcisi olan Werner Sauerborn, yaptığı açıklamada, 1 Mayıs’ın eskisi gibi günde 12 saat çalışmak istemeyip 8 saatlik işgünü için mücadele eden Amerikan işçilerine dayandığını beliterek, bu nedenle bu yılın 1 Mayıs’ının Stuttgart 21 şantiyelerinde kölelik koşullarına son vermek, acilen ya da en azından sorun çözülünceye kadar şantiyelerdeki çalışmayı durdurmak için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.
ALİ ÇARMAN – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Modern Avrupa’nın Anadolu korkusu ve kaynakları

Anadolu’yla ilgili, sadece uluslararası siyasette değil, antik tarih tartışmalarında da yeni zarlar atılıyor. Yeni bulgular masaya yatırılıyor, yeni yorum talepleri yükseliyor. Türkiye’nin, özellikle de batısının, M.Ö. 2’nci binyılda, Troya savaşlarının patlak verdiği M.Ö. 1200’lerin öncesi ve sonrasında, “Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan” bir coğrafya olarak “Sıfırıncı Dünya Savaşı”na sahne olduğu yeni iddialar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

Ahmet Arpad: Almanya’da tarikatlar at koşturuyor

Çalışmalarını uzun yıllardır Stuttgart’ta sürdüren yazar ve çevirmen Ahmet Arpad, Federal Almanya’da güncelliğini hep koruyan dinci kuruluşlarla ilgili tehlikeye tekrar dikkat çekti. Arpad’ın değerlendirmesini sunuyoruz.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd